top of page
Prof. Dr. Fatma Tülin KAYHAN kimdir?

Horlama ve obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesinin değerlendirilmesi, güncel ve doğru tanısı ve cerrahi tedavisinde dünyadaki sayılı uzmanlardan birisidir.

Yenilikçi ve araştırmacı yaklaşımıyla eksperliğini geliştirirken, hastalarına üstün, kapsamlı ve en son teknoloji ile yaklaşım ve bakımı sunmayı taahhüt eder. Tanı ve tedavini planını sürdürürken en üst düzeyde bakım almak için en iyi kurum ve kuruluşlarla çalışır ve hastalarıyla yakından ilgilenir.

Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, hastalara en uygun tedavi ve cerrahi yöntemleri, yoğun deneyimleri ve en son bilimsel araştırmalara ve kendi bilimsel çalışmalarına dayanarak en güncel ve en son teknik ve teknolojileri kullanarak uygular.

 

Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan hangi ameliyatları gerçekleştirir?

Dr. Kayhan, Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı ve hocası olarak tüm Kulak-Burun-Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi alanındaki tüm ameliyatları yetkinlikle gerçekleştirmektedir. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisinde kullanılan “Transoral Robotik Cerrahi “ alanında Türkiye’nin öncü cerrahıdır. Robotik Operasyon sayısı ve çeşitliliği ile Da Vinci Surgery tarafında “Expert Surgeon” ünvanı verilmiştir.

Dr. Fatma Tülin Kayhan uyku apnesi için uygulayacağı tedaviyi nasıl planlar?

Uyku apnesi ve horlamada daralma ve tıkanmalar üst solunum yolunun farklı bölgelerinde görülür. Bir yada birden fazla bölgede problem olabilir. Burun, damak, boğaz, dil ve gırtlak bölgeleri ve seviyelerindeki tıkanıklıklar ve daralmalar horlama ve obstruktif (tıkayıcı) apnelere neden olmaktadır.

Dr. Kayhan’ın  uyku apnesi tedavisinde felsefesi; Doğru hastaya, doğru bölgelere, doğru ameliyatları yaparak başarılı bir tedavi gerçekleştirmektir.

Zira, her uyku apnesi hastası ameliyatla tedavi edilemez. O nedenle gerçekten cerrahi tedaviden yararlanacak hastayı doğru bir şekilde seçer.

Cerrahi tedaviden yararlanabilecek hastalarda, Başarılı bir uyku cerrahi tedavisi için üst solunum yolundaki tıkanıklıkların yerleri, tipleri ve miktarlarını doğru şekilde tespit etmek ve en doğru yöntemle ve en iyi şekilde açmak gerekir.

Bunun için Dr. Kayhan hastalarını ameliyat öncesi çok iyi değerlendirir. Çünkü bu değerlendirme tüm hastalarda aynı yöntem yerine kişinin ihtiyacına yönelik ameliyatı planlamayı sağlar.

Uyku apnesi için geliştirilen her ameliyatın amacı, sonuçları,etkisi ve komplikasyonları farklıdır. Tanımlanan her yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır. Cerrahın bilgisi, becerisi ve deneyimi başarı sonuçlarını belirler. O nedenle Cerrahın önerdiği yöntemin başarı , başarısızlık ve komplikasyonları da öngörmesi gerekir. Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan’ın uyku apnesinde Robotik çok seviyeli cerrahi ile başarı oranı yayınladığı uluslararası makalelerinde %80 lere yakın olarak bildirilmektedir.

Neden Dr. Kayhan’a muayene olmalıyım?

Horlama ve Tıkayıcı Uyku Apnesi cerrahi tedavisi ve ameliyatları çok yeni ve çok değişen bir tıp alanıdır. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar deneyimli cerrah ve ekiplerin yaptığı ameliyatların daha başarılı, komplikasyonların daha az olduğunu göstermiştir.

Dr. Kayhan’ın uzmanlığı, tecrübesi ve yaptığı bilimsel araştırma ve çalışmaları ile en gelişmiş ve en ileri teknik  ve teknolojileri kullanarak işlemlerini gerçekleştirmesini ayrıca çok hassas ve özenli bir hasta bakımını sunmasına olanak sağlar.

Transoral Robotik Cerrahiyi Türkiye’de uygulamaya başlayan öncü cerrahtır. Türkiye’de ve dünya’da 300 üzeri vaka ile sayılı cerrahlardan birisidir.

Bu özelliği ile Eksper Robotik Cerrah ünvanına sahiptir. Yurtiçi ve yurtdışından gelen KBB uzmanlarına Robotik Cerrahi eğitimleri vermektedir.

Uyku apnesi cerrahisinde Robotik Cerrahisi uygulayan dünya’daki ilk cerrahlardan birisidir.

Çalışmaları ve sonuçları uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

 

bottom of page